Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика України на сучасному етапі

СУЧАСНИЙ ІМІДЖ УКРАЇНИ: ЗА МАТЕРІАЛАМИ КАНАДСЬКОЇ ПРЕСИ

УДК 327(477): 070(71) (045)

СУЧАСНИЙ ІМІДЖ УКРАЇНИ: ЗА МАТЕРІАЛАМИ КАНАДСЬКОЇ ПРЕСИ

Гузік А. В.,

студентка ІІІ курсу спеціальності "Міжнародні відносини” Маріупольського державного університету

 

Керівництво кожної держави прагне створити її позитивний імідж. Від того, яке уявлення складається про країну та її лідерів за кордоном, залежить багато що в найширшому спектрі економічних, політичних, інформаційно-культурних і інших аспектів її зв'язків. Тому питання про поліпшення іміджу - один з найважливіших напрямів зовнішньополітичній стратегії будь-якої держави.

Під іміджем держави розуміється скоректований образ, що складається із загальних характеристик (об'єктивних або необ'єктивних) державної системи, сформований в результаті прямого або непрямого сприйняття суб'єкта й такий, що склався в свідомості цільових груп громадськості [4, с. 4]. У сучасній теорії міжнародних відносин імідж держави розглядається як «м'яка» сила, яка набуває все більшого значення для вирішення питань, що вимагають багатобічної співпраці [3, с. 1]. У реальності сконструйований ПІД(політичний імідж держави) частіше виявляється важливішим, ніж об'єктивні характеристики даної держави, із цього виходить, що саме професійне позиціонування в міжнародних інформаційних потоках та ідентифікація країни мають вирішальне значення при побудові відносин. Нові ж риси держав формуються переважно під впливом ЗМІ. Потреба в насиченості інформаційних потоків і прогресуючий розвиток сучасних мас-медіа відкривають їм інші можливості дії, що дозволяє перенести їх із позиції тих, що подають інформацію  на позиції, які формують ситуацію [1, с. 6]. 

Держава має справу з різноманітністю державних систем, країн з різним статусом у світовій спільноті. Так іміджеві акценти будуть різними для США, країн Євросоюзу, Азії, пострадянського простору й так далі. Іншими словами, імідж повинен демонструвати різні грані суб'єкта, які можуть зацікавити потенційних партнерів. Для цього відправною крапкою повинне стати визначення вектора очікувань аудиторії. Наприклад, Саймон Енхолт, радник британського уряду з питань публічної дипломатії, оцінюючи можливості «брендінга країн» в державах СНД, вважає, що «цим країнам потрібно почекати, перш ніж здійснювати який-небудь брендінг. Їм доведеться починати з чистого листа. Усі погані асоціації змиті й це хороший початок і несе в собі безмежні можливості для цих республік. Увесь світ спостерігає за процесом і чекає» [2, с. 3].

Зараз безліч новин про Україну поступає в світові інформаційні потоки не з українських джерел, що є одній із причин фрагментарних, стереотипних уявлень про державу. Нами були проаналізовані матеріали канадських англомовних друкарських видань «The Globe and Mail» і «Winnipeg Free Press» за поточний 2010 рік. «The Globe and Mail» - одна з 2-х національних газет з штаб-квартирою в Торонто; є найпопулярнішим щотижневим виданням Канади та другою за популярностю щоденною газетою. «Winnipeg Free Press» - одна з десяти основних газет обласного рівня, видається в Манітобі. Проведений аналіз демонструє, що дані друкарські видання приділяють достатню увагу  новинам щодо України та її зовнішньополітичній діяльності.

Усього за вказаний період було опубліковано 88 статей, більшість з яких  - 75 % - на сторінках місцевого видання «Winnipeg Free Press»; у «The Globe and Mail» - 25 % відповідно (22 публікації). Превалюючими є статті інформаційного характеру.

У результаті дослідження ми виділили три головні інформаційні аспекти освітлення канадською пресою подій в Україні: політичний, економічний і гуманітарний.

Особливу увагу слід приділити статтям політичного характеру, оскільки вони мають безпосередній вплив на формування іміджу України. Показово, що акцент робиться на освітленні політичних проблем, у епіцентрі яких, - політичні скандали. 

У публікаціях, присвяченим опису російсько-українських відносин, Канада безумовно не підтримує лінію України та відкрито засуджує поведінку Федерації [9, с. 1]. На думку авторів «The Globe and Mail»,  Україна може і повинна проводити самостійну зовнішню політику,  вони закликають українське керівництво до дій і обачності. 

Дискредитують імідж України фрагментарні нотатки канадської преси про недотримання прав і свобод людини, утисках медіаїндустрії, надзвичайних подіях (із них найбільш численні ДТП), статті про участь України в глобальних і локальних злочинних кіберсетях.

Україна постає на сторінках «Winnipeg Free Press» як держава, що надає  істотне сприяння в боротьбі проти організованої киберпеступності, співпрацюючи з Нідерландами, Сполученим Королівством і самою Канадою. У той же час Україна і Канада постають учасниками корпоративної організації з мережами й кибердействіямі, що тягнуться з Східної Європи до Бахрейна, із Індії та Сінгапуру в США [5].

Осінню 2010 р. на сторінках «Winnipeg Free Press» активно обговорювалися питання про свободу мас-медиа в Україні. Особливо обурили канадських читачів скандальні факти про раптове зникнення головного редактора харківського видання «Новий стиль» Василя Клементьєва. Ці події також привернули увагу європейській громадськості, підтвердженням чого став спеціальний візит голови ПАРЄ Мовлуда Чавушоглу до України у вересні 2010 р. У цьому ж році паризька організація «Репортери без меж», що стежить за положенням свободи преси в країнах світу, у своєму рейтингу  переміщує Україну з 89-го на 131-е місце [8].

Канадські політики стурбовані політичною нестабільністю в Україні й черговою зміною політичного курсу у зв'язку з приходом до влади В. Януковича, явно проявляючи велику прихильність до колишнього лідера В. Ющенко як «президента та героя руху за демократію 2004 року», а також провадженого їм політичному курсу [9].

Не менш важливими для аналізу є і статті, написані на економічну тематику. Автори вказаних видань особливий акцент робили на освітленні проблем про постачання газу до України, взаєминам України і МВФ, економічній нестабільності. Публікації подібного характеру займають незначну частину загалом інформаційному потоці, хоча роблять істотний вплив на думку канадської бізнес-еліти.

На сторінках «The Globe and Mail» також мовиться про те, що Україна в 2010 р. показує вищі темпи економічного зростання, «зокрема, завдяки відносному світу, який Янукович приніс в цю неспокійну державу. Цей світ був отриманий ціною обмежень свободи преси та зухвалих спроб підірвати позиції опозиційних партій» [8].

У лютому 2010 р. почався новий виток переговорів між Канадою та Україною про підписання угоди щодо вільної торгівлі.  Перешкодою до підписання договору є побоювання канадських інвесторів і бізнесменів із приводу порушень економічного правопорядку в Україні.

Інформація про різні економічні конференції і семінари, що проводяться в Україні (наприклад, Ялтинська конференція 2 жовтня 2010 р.), не є прерогативною, хоча і свідчить  про можливості відновлення та розвитку української економіки  й канадсько-українського економічного співробітництва.

У гуманітарному векторі освітлення на першому місці - події культурного життя: на території України, заходи і досягнення українців в Канаді, культурні зв'язки України з іншими державами. Український колорит і культура взагалі не залишають байдужою не тільки українську діаспору в Канаді, але і широку громадськість. Так, наприклад, головною культурною подією 2010 р., за словами журналістів «Winnipeg Free Press», сталі гастролі в Державу Кленового Листа кращого, на думку канадців і представників української діаспори, ансамблю українського народного танцю «Вірський» [7].

Той факт, що Україна приєднується до  міжнародних заходів у галузі вивчення  питань ІІ Світової війни, пошани пам'яті жертв нацизму та сталінських репресій, позитивно позначається на її культурному іміджі за кордоном. У вересні українські Державні Архіви приєдналися до міжнародного проекту про повернення пам'ятників культури й цінностей, вивезених нацистами, який вже включає державні архіви в США, Німеччині, Британії й Франції (як засвідчила Ганна Мельнічук в статті «Ukraine unveils Nazi records on looting, could help trace stolen works back to rightful owners» («Winnipeg Free Press») [10].

Канадська громадськість послідовно в своїх оцінках причин голоду 1932-1933 років, організованого комуністичним керівництвом, вважає Голодомор актом етнічного геноциду, а також фактом класової боротьби з селянством, про що відкрито заявив   Дуг Сондерс на сторінках "The Globe And Mail, спростовувавши заяву В. Януковіча про зворотнє, який в очах канадської громадськості є проросійським президентом, що не заслужив довіри канадської влади й преси [9]. Відзначимо, що Канада однією з перших визнала голод в Україні актом геноциду, чому активно сприяла українська діаспора. Заперечення ж попереднього курсу нинішнім керівництвом викликало обурення серед представників української діаспори.

На долю публікацій, написаних на гуманітарну тематику, доводиться близько 40 %, що демонструє зацікавленість Канади в рівні розвитку культури в українській державі та співпраці в цьому напрямі.

За підсумками проведеного аналізу ми з'ясували, що за поточний 2010 р. на сторінках вказаних видань більшість статей – політичного й гуманітарного характеру. Сучасний імідж України, що постає перед читачами, достатньо суперечливий, а в деяких сферах розмитий і фрагментарний. Із одного боку - це розвинена в культурному плані європейська країна, із багатим історичним досвідом, багатонаціональним   населенням, володіюча певними перспективами за-для співпраці; із іншої - політично нестабільна й економічно непередбачувана держава, що ізсередини роздирається неузгодженістю дій її лідерів і різнонаправленісттю політичних курсів, від чого страждає її населення, а також імідж. Виникає замкнута ланцюгова реакція:  внутрішня нестабільність руйнує імідж України на світовій арені, а це, у свою чергу, впливає на взаємини її з іншими державами та регіонами, роблячи неможливим вихід на якісно новий рівень розвитку. Сьогодні Україні не вистачає чітких позитивних образів, які повинні прямувати зовні і бути рисами її позитивного іміджу у світі. Уважаємо, що консолідація зусиль з професійного позиціонування України на світовій арені, систематична та цілеспрямована робота ЗМІ зможуть забезпечити їй творення конкретного, такого, що швидко адаптується в сучасних умовах політичного і бізнес-іміджа, що скоректує розвиток вже існуючого стратегічного партнерства з Канадою та позитивно позначиться на подальшій співпраці з іншими країнами й організаціями.

 

Список використаних джерел

1. Бойко М. А. Средства формирования положительного имиджа страны и конструирование коллективной идентичности [Электронный ресурс]. ― Режим доступа: http://tpl1999.narod.ru/WEBLSE2004/LSE2004Boiko.htm. ― Название с экрана.

2.    Данаева З. Имидж страны. Страновой брендинг [Электронный ресурс]. ― Режим доступа: http://www.zakon.kz/62274-imidzh-strany.-stranovyjj-brending.html. ― Название с экрана.

3.   Най Д. Soft power, или "мягкая сила" государства [Электронный ресурс]. ― Режим доступа: http://www.situation.ru/app/j_art_1165.htm. ― Название с экрана.

4. Построение интегральной модели имиджа государства в мировом информационном пространстве» [Электронный ресурс]. ― Режим доступа: http://www.statebrand.ru/o_proekte/5.html?wr=3. ― Название с экрана.

5.   Global cybercrime ring has Canadian connection [Electronic resource]. ― Mode of access: http://www.theglobeandmail.com/news/technology/global-cybercrime-ring-has-canadian-connection/article1510762/. — Title from the screen.

6.  FBI says cyber-thieves who helped steal $70M caught with help from Ukraine, Netherlands, UK [Electronic resource]. – Mode of access: http://www.winnipegfreepress.com/search/?sortBy=-startDate&keywords=«FBI+says+cyberthieves+who+helped+steal+$70M+caught+with+help+from+Ukraine,+Netherlands,+UKÂ. — Title from the screen.

7.   Legendary Ukrainian dancers coming to Winnipeg [Electronic resource]. ― Mode of access: http://www.winnipegfreepress.com/our-communities/times/Legendary-Ukrainian-dancers-coming-to-Winnipeg-104799729.html. — Title from the screen.

8. PM defends trade talks with Ukraine despite Kiev’s strong-arm tactics [Electronic resource]. ― Mode of access: http://www.theglobeandmail.com/news/politics/john-ibbitson/pm-defends-trade-talks-with-ukraine-despite-kievs-strong-arm-tactics/article1771026/. — Title from the screen.

9.  Ukraine enters treacherous ground in its agreement with Russia [Electronic resource]. ― Mode of access:http://www.theglobeandmail.com/sitesearch/?q=+Ukraine+enters+treacherous+ground+in+its+agreement+with+Russia. — Title from the screen

10.  Ukraine unveils Nazi records on looting, could help trace stolen works back to rightful owners» [Electronic resource]. ― Mode of access: http://www.winnipegfreepress.com/search/?sortBy=-startDate&keywords=Ukraine+unveils+Nazi+records+on+looting%2C+could+help+trace+stolen+works+back+to+rightful+owners%C3%82%C2%BB. — Title from the screen.

Категорія: Зовнішня політика України на сучасному етапі | Дата: 09.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024