Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика України на сучасному етапі

УКРАЇНСЬКО-КИТАЙСЬКЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В ПЕРІОД ПРЕЗИДЕНТСТВА В. Ф. ЯНУКОВИЧА

УДК 327(477+510)«312»(043)

УКРАЇНСЬКО-КИТАЙСЬКЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В ПЕРІОД ПРЕЗИДЕНТСТВА В. Ф. ЯНУКОВИЧА

Анохіна А.В.,

студентка ІІ курсу спеціальності: «Міжнародні відносини» Маріупольського державного університету

 

Розвиток українсько-китайських відносин має величезне значення для обох країн. Україна є другою найбільшою країною СНД і для Китаю виступає своєрідним плацдармом, для економічної експансії на Захід. Для України ж, Китай - це можливість влитися в інвестиційні процеси у світі.

Китайська Народна Республіка однією з перших визнала незалежність України 27 грудня 1991 р., а вже на початку 1992 р. між двома державами були встановлені дипломатичні відносини. Початок українсько-китайських відносин був багатообіцяючим. У 2002 р. в КНР з державним візитом прибув Леонід Кучма, тим самим заклавши основу активного стратегічного, економічного і політичного співробітництва. Але вже за часів уряду Віктора Ющенка настає період «охолодження відносин». Перш за все це було пов'язано з внутрішньополітичною ситуацією в Україні, в тому числі і з подіями Помаранчевої революції яку в КНР сприйняли насторожено [6].

Після приходу до влади в Україні Віктора Януковича україно-китайські відносини набувають нового змісту. Основою для подальшого вигідного співробітництва стала зустріч голови КНР Ху Цзіньтао і президента України Віктора Януковича у Вашингтоні 12 квітня 2010 р. на саміті з питань ядерної безпеки [3]. Глави держав домовилися вивести українсько-китайські відносини на якісно новий рівень і наповнити їх стратегічним змістом. Серед напрямків подальшої співпраці можна відзначити активізацію взаємних візитів на вищому рівні, інтенсифікацію практичного співробітництва за принципом «взаємної вигоди та двостороннього виграшу», поглиблення співпраці з актуальних міжнародних питань. Розширення співробітництва у сфері науки і техніки і т. д.

19 травня 2010р. в Україну прибув міністр закордонних справ КНР Ян Цзечі. Він зустрівся зі своїм українським колегою Костянтином Грищенко, президентом Віктором Януковичем, головою Верховної Ради Володимиром Литвином, і прем'єр-міністром Миколою Азаровим [4]. Янукович заявив, що Україна готова до тісних контактів з Китаєм на вищому рівні, до поглиблення політичного діалогу, зацікавлена у розвитку співпраці з Китаєм у сфері авіації, космосу, науки і техніки, сільського господарства, інфраструктурного будівництва та інших областях,  до активізації гуманітарних обмінів і зміцнення взаєморозуміння і дружби між народами двох країн. Він підкреслив, що Україна буде незмінно дотримуватися політики одного Китаю, привітно ставлячись до посилення ролі Китаю в регіональних та міжнародних справах. Також, сторони обмінялися думками з питань подальшого розвитку співпраці і відносин між Україною і Китаєм.

У червні 2010 р. в Пекіні пройшли консультації з питань гарантій безпеки на рівні директорів профільних департаментів МЗС двох країн, під час яких на розгляд китайської сторони було передано проект договору про гарантії України, що передбачає надання посилених гарантій безпеки нашої країни. Пекін підтвердив свою позицію, що ні за яких умов не застосує ядерну зброю проти неядерних держав, і що ця позиція поширюється і на Україну [2].

З 1 по 5 вересня 2010 р. президент України Віктор Янукович здійснив державний візит до Китаю і офіційний візит в Спеціальний адміністративний район КНР Сянган [1]. Чиновники обох країн говорять про новий виток в українсько-китайських відносинах. Газета Global Times називає візит українського глави держави «епохальною». У ході візиту між КНР і Україною було підписано 13 двосторонніх договорів на загальну суму близько 4млрд. доларів [5].

Глави держав прийняли рішення про те, що річний обсяг торгівлі між двома країнами має збільшитися до 10 мільярдів доларів до 2012 р. [4].

У той же час, міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко та віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв підписали зі своїми китайськими колегами документи про основні напрями українсько-китайського співробітництва на 2010-2012 рр.. А міністр економіки України і голова митної служби підписали зі своїми китайськими колегами угоди між урядами про надання Китаєм Україні безоплатного гранту на впровадження на українській митниці системи перевірки справжності декларованих цінностей. Також підписані угоди між представниками торгово-промислових палат України і Китаю, а також угоди в космічній сфері - програма в галузі співробітництва на 2011-2015 рр.. Крім того, підписано угоду про будівництво залізниці від міжнародного аеропорту Бориспіль до Києва, а також угоду про будівництво газотурбінної гідроелектростанції в місті Щолкіно в Криму. За словами Януковича, найближчим часом між Китаєм і Україною буде підготовлено нову стратегічну угоду.

Українська сторона підтвердила, що підтримує й надалі буде підтримувати політику "єдиного Китаю", виступає проти "незалежності Тайваню" в будь-якій формі, проти вступу Тайваню в міжнародні організації, членами яких можуть бути тільки суверенні держави, а також не буде здійснювати будь-яких офіційних контактів з Тайванем. Китайська сторона, у свою чергу, підтверджує повагу до незалежності України, її суверенітету і територіальної цілісності [6].

Також між Кабінетом Міністрів і урядом САР Гонконг КНР було підписано угоду про взаємне скасування віз. Ще одним цікавим фактом є те, що наша країна запропонувала КНР спільні проекти з літакобудування, зокрема проект по Ан-70.

Таким чином, можна зробити висновок, що за час президентства Віктора Януковича українсько-китайські відносини вийшли на новий рівень. За короткий період було підписано ряд угод, які дадуть можливість Україні отримати інвестиції з Китаю, поліпшити товарообіг між двома країнами та розвивати співробітництво в сферах авіації, космосу, науки і техніки, сільського господарства, інфраструктурного будівництва і т.д.

 

Список використаних джерел

1. Взят курс на укрепление китайско-украинских отношений [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://www.inosmi.ru/ukraine/20100908/162769956.html. — Название с экрана.

2. Визит президента Украины Виктора Януковича в КНР [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://podrobnosti.ua/analytics/2010/09/06/712968.html. — Название с экрана.

3. Виктор Янукович и Ху Цзиньтао: настало время активизировать украинско-китайские отношения  [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://revisor.od.ua/news/Viktor_YAnukovich_i_Hu_Czintao_nastalo_vremya_ak/. — Название с экрана.

4. Встреча президента Украины с министром иностранных дел КНР Ян Цзечи [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://russian.people.com.cn/31519/6991660.html. — Название с экрана.

5. Киев-Пекин: предчувствие военно-технического прорыва [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://www.ua-today.com/modules/myarticles/print_storyid_35554.html. — Название с экрана.

6. Янукович видит большой потенциал для привлечения китайских инвестиций [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://korrespondent.net/business/economics/1112983-yanukovich-vidit-bolshoj-potencial-dlya-privlecheniya-kitajskih-investicij. — Название с экрана.

7. Янукович привез в Киев последние китайские обещания [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5979842,00.html. — Название с экрана.

Категорія: Зовнішня політика України на сучасному етапі | Дата: 10.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024