Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика держав світу в умовах глобалізації

ОСОБЛИВОСТІ «ПЕРЕХРЕСНОГО» РОКУ ФРАНЦІЇ В РОСІЇ ТА РОСІЇ У ФРАНЦІЇ

УДК 327([470+571]+44)(043)

ОСОБЛИВОСТІ «ПЕРЕХРЕСНОГО» РОКУ ФРАНЦІЇ В РОСІЇ ТА РОСІЇ У ФРАНЦІЇ

Кожемякова К. О.,

студентка ІІІ курсу спеціальності "Міжнародні відносини” Маріупольського державного університету

 

У кінці ХХ – на початку ХХІ століття французько-російські зв'язки, ввібравши в себе численні традиції, перетворилися на міцний моноліт, що складається з політики, економіки, науки, освіти, літератури та мистецтва. Дві держави вступили в стадію привілейованого партнерства. Це спонукало уряди обох країн оголосити 2010 рік «перехресним» роком Росії у Франції і Франції в Росії. Він ознаменувався цілою низкою знаменних подій і заходів в самих різних сферах життя двох держав.

Традиційно в російсько-французьких відносинах останніх десятиліть особливу роль відіграє політична складова. У ході перехресного року ця тенденція отримала свій подальший розвиток. Керівники двох країн неодноразово зустрічалися один з одним і обмінювалися думками з усіх основних міжнародних проблем, як в ході найбільших світових форумів, так і на двосторонніх переговорах, що стало важливим стимулом розвитку співпраці двох країн.

Офіційне відкриття року Росії у Франції відбулося на початку березня під час візиту до Франції Президента Росії. 2 березня 2010 р. Дмітрій Медведєв і Ніколя Саркозі в урочистій обстановці відкрили в Луврі виставку «Свята Русь», на якій були представлені скарби культури допетрівської Московії. Переговори на вищому рівні носили взаємовигідний та плідний характер. На підсумковій прес-конференції Ніколя Саркозі висловив свою глибоку переконаність, що «Росія – не ворог, Росія – партнер» і зараз обом країнам «необхідно вести мову про партнерство, а не про суперництво» [4]. Париж прагне якомога швидше закрити сторінку холодної війни й активно домагається поліпшення відносин між ЄС і Росією, а також між НАТО і Росією, яку розглядає як значимого партнера в справі забезпечення європейської безпеки. Практичним підтвердженням намірів французького керівництва стало офіційне відкриття переговорів про продаж Москві вертольотоносців «Містраль». Ці спільні плани були оприлюднені ще в листопаді 2009 р. в ході поїздки до Парижа прем'єр-міністра Росії В.В. Путіна. Під час березневого офіційного візиту Д. А. Медведєва сторони просунулися вперед з цього питання [2].

Важливим досягненням перехресного року можна вважати відновлення на тлі перезавантаження відносин між Росією і США російсько-німецько-французьких зустрічей на вищому рівні в тристоронньому форматі. На цей раз після п'ятирічної перерви вона пройшла у французькому Довілі 18-19 жовтня 2010 р. і стала особливо значущою. Зустріч відкрила нові можливості для розвитку співробітництва між Росією та європейськими країнами, а також між Росією та ЄС і НАТО.

У Довілі Франція і Росія схвалили ініціативу створення ради ЄС – Росія. Також Франція, Росія і Німеччина домовилися підтримати Францію під час її головування у «Великій двадцятці» у 2011 р. і сприяти формуванню нової глобальної фінансової архітектури [5].

Перехресний рік був ознаменований низкою подій і підписанням взаємовигідних документів, які просунули вперед економічне співробітництво двох держав. Важливим, на думку експертів, є співробітництво сторін у рамках «великої двадцятки». Багато дослідників вважають, що саме економічна співпраця країн в умовах кризи стає пріоритетом у двосторонніх відносинах.

Візит до Парижа прем'єр-міністра Росії В.В. Путіна у червні 2010 р. і відкриття Російської національної виставки в Гран-Пале стали ключовими подіями перехресного року і важливим імпульсом розвитку двосторонніх економічних зв'язків Росії і Франції [3]. За підсумками візиту були підписані документи між деякими міністерствами і відомствами двох країн. Серед них відзначимо Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між Союзом авіапромисловості (Росія) та Асоціацією аерокосмічної промисловості (Франції), в якій висловлено готовність сторін сприяти сталому розширенню рамок угод про партнерство і співробітництво між аерокосмічною промисловістю Франції та авіабудівною промисловістю Російської Федерації [2].

Російські та французькі партнери оцінили хід реалізації проекту нового близькомагістрального літака «Сухий Суперджет-100», в якому беруть участь більше десяти французьких компаній. Серед високотехнологічних проектів був відзначений новий авіаційний двигун для цього літака – продукт співробітництва російської компанії «Сатурн» і французької «СНЕКМА» [1].

Наукові зв'язки Росії та Франції нараховують вже десятки років. Особливо тісними вони стали в кінці ХХ – на початку ХХІ ст. Сьогодні Франція – третій партнер Росії в галузі міжнародного наукового співробітництва після США та Німеччини. Сторони ведуть спільні дослідження в галузі космонавтики, точних дисциплін, перш за все математики. Однак головними стали відносини двох країн в гуманітарних і соціальних науках. Російська академія наук і Національний центр наукових досліджень Франції – давні партнери. Глава СНРС Жоель Бертран відвідав у перехресний рік Москву і підтвердив намір очолюваної ним організації продовжувати спільні проекти [5]. Співробітництво в гуманітарній сфері здійснюється згідно постійно поновлюваного договору між відповідними відділеннями РАН і паризьким Домом наук про людину. Завдяки йому Росія і Франція постійно обмінюються фахівцями, проводять спільні наукові колоквіуми, семінари, «круглі столи». У вересні Інститутом загальної історії РАН була організована в Москві міжнародна конференція «Французи в науковому та інтелектуальному житті Росії XVIII-XX століть» [2]. Співпраця Росії та Франції успішно розвивається і в області університетської освіти. Про це свідчить близько 40 франко-російських програм, що видають подвійні дипломи.

Найбільш плідно перехресний рік пройшов у сфері культури. Як у Франції, так і в Росії протягом року пройшло більше 300 заходів, пов'язаних з літературою та мистецтвом. Так, наприкінці листопада 2010 р. в Москві пройшла міжнародна наукова конференція «Тургенєв і Франція», яка стала однією з центральних подій перехресного року в галузі літератури. Доповідачі високо оцінили незаперечний внесок письменника у зближення і взаємопроникнення російської та французької культур [3]. Ще однією цікавою подією року стала подорож 16 французьких письменників по Транссибірській магістралі. Наприкінці травня вони сіли в Москві, на Ярославському вокзалі, в «літературний поїзд» і виконали у ньому шлях до Владивостока, знайомлячись по дорозі з життям неосяжної Росії [1]. Перехресний рік ознаменувався також гастролями парижан з новими роботами. У квітні 2010 р. в Москві паризький Театр де ля Віль показав п'єсу «Казимир і Кароліна». Восени приїхала знаменита «Комеді Франсез» з «Весіллям Фігаро» і провезла її по Новосибірську, Омську, Єкатеринбургу, Москві та Калінінграду. У кінці вересня у столицю Росії прибув популярний актор театру і кіно П'єр Рішар зі своєю останньою роботою – моновиставою «До запитання». У Росії люблять і добре знають французьке кіно. Фестивалі, декади французького кіно, просто покази кінострічок як іменитих, так і зовсім молодих режисерів проходили практично в кожному великому місті Росії і на телебаченні [5].

Отже, 2010 р. рішенням керівництва двох країн був оголошений «перехресним роком» Франції у Росії та Росії у Франції. Це подія, яка на перший погляд здавалося рутинною, насправді, стала знаменною, етапною, що виходять за межі двосторонніх відносин. По-перше, безпрецедентний як сам формат «перехресного року», так і його зміст: було проведено близько 400 різних заходів, що охоплюють галузі культури, науки, економіки, політики, спортивних та гуманітарних обмінів – загалом, всього спектра відносин двох країн. По-друге, масштабність цієї події демонструє особливий рівень відносин між цими двома країнами. Перехресний рік Франції в Росії та Росії у Франції був покликаний ще більше зміцнити двосторонні відносини, надати їм нову динаміку. Він явно виконав це завдання, слідуючи класичному вислову генерала де Голля: «Для Франції та Росії бути об'єднаними – значить бути сильними; бути роз'єднаними – означає перебувати в небезпеці. Дійсно, це незаперечна умова з точки зору географічного положення, досвіду і здорового глузду».

 

Список використаних джерел

1.  Белов И. Перекрестный год "Франция - Россия" [Электронный ресурс]. — Режим доступа: http://www.russian.rfi.fr/obshchestvo/20101116-perekrestnyi-god-frantsiya-rossiya-prodolzhenie-sleduet. — Название с экрана.

2.  Евгений Бунтман. Культурное сотрудничество Франции и России. Интервью Луи Швейцера [Электронный ресурс]. — Режим доступа: http://www.ambafrance-ru.org/france_russie/spip.php?article6663. — Название с экрана.

3.  Жан де Глиниасти. Пресс-конференция Посла Франции в пресс-центре РБК (3 февраля 2011г.) [Электронный ресурс]. — Режим доступа: http://www.ambafrance-ru.org/france_russie/spip.php?article8948. — Название с экрана.

4.  Оганесян А. Россия и Франция: отношения нового качества / А. Оганесян / / Международная жизнь. – 2010. — № 11.— С.1 — 24.

5.   Art contemporain russe : les 6es prix innovation [Electronic resource]. — Mode of access : http://www.ambafrance-ru.org/france_russie/spip.php?article9050. — Title from the screen.

Категорія: Зовнішня політика держав світу в умовах глобалізації | Дата: 17.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024