Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика держав світу в умовах глобалізації

РОЗВИТОК БРИТАНСЬКО-ІНДІЙСЬКИХ ВІДНОСИН НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

УДК 371.014.25(410+540)(043)

РОЗВИТОК БРИТАНСЬКО-ІНДІЙСЬКИХ ВІДНОСИН НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

Фоміних О. В.,

студентка ІV курсу спеціальності "Міжнародні відносини” Маріупольського державного університету

 

Відносини між Індією та Великою Британією мають багатовікову історію. Адже колишня метрополія завжди вважала Індію «перлиною» своєї корони, що підкреслювало особливий статус країни серед інших британських домініонів. Тому, коли постало питання про надання незалежності найвеличнішій та найбагатшій серед них, Британія доклала максимум зусиль, аби не допустити послаблення багатовікових зв’язків між країнами. І хоча загальна база для такого співробітництва була закладена протягом перших десятиріч самостійного існування Індії, нове тисячоліття відкрило додаткові перспективи та можливості для партнерства країн. Адже світове суспільство зіткнулося з  новим, невідомим до сьогодні людству явищем глобалізації, що поставило країни перед новими проблемами та загрозами. У зв’язку з цим розглянемо еволюцію британсько-індійських відносин саме за 2010–2011 рр., основні тенденції та прояви яких ми маємо можливість спостерігати на власні очі й сьогодні.

Перший документ 2010 р. підтвердив давнішні наміри країн розширити зв'язки у галузі освіти. У січні 2010 р. був підписаний Меморандум про взаєморозуміння між британськими та індійськими університетами з метою подальшого сприяння успішному партнерству в галузі вищої освіти та досліджень. Меморандум заклав основи для розвитку партнерства в таких областях, як машинобудування, нанотехнології, сільське господарство. Сторони підтвердили своє прагнення щодо взаємного підвищення професійної кваліфікації та створення інноваційних університетів як у Великобританії, так і в Індії.

Усього між країнами існує більше 80 програм, завдяки яким близько 5 тис. індійців отримують вчені ступені в Британії. Що стосується проявів співробітництва в галузі освіти на практиці, то треба підкреслити, що Індія залишається одним з найбільших партнерів Британської Ради, яка в 2009-2010 рр. провела більше 210 тис. іспитів в Індії. В основному це були тести з англійської мови та професійної кваліфікації. Проект даної Ради передбачає досягнення такої мети, як забезпечення викладачів англійської мови та студентів в Індії усіма необхідними матеріалами. У рамках Проекту буде задіяно 3 тис. вчителів англійської, кількість яких в кінцевому підсумку повинна скласти 750 тис. Проект також передбачає надання до 700 стипендій і грантів індійським студентам британськими інститутами щорічно. У 2006-2011 рр. індійсько-британська ініціатива в галузі освіти і науки має охопити 475 шкіл та вищих навчальних закладів обох країн [4].

28 липня 2010 Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон на чолі делегації прибув до Індії з діловим візитом, під час якого він висловив свій намір налагодити торговельні, економічні і політичні зв'язки між двома державами. За заявою глави британського уряду, він покладає великі надії на зростаючу індійську економіку і розраховує, що вона допоможе також прискорити зростання британського ВВП. «Я тут з очевидною метою: відновити стосунки між Індією і Великобританією і зробити їх більш тісними», – наводить Associated Press слова британського політика [5].

У рамках візиту в Бангалорі також відбулася зустріч британської делегації з індійськими бізнесменами. Д. Кемерон провів переговори з прем'єр-міністром Індії Манмоханом Сінгхом, за якими послідувало підписання низки торговельних угод, якими сторони поставили завдання збільшити товарообіг та інвестиції між Великою Британією та Індією. 

З цією метою очільникі урядів вирішили обрати нових керівників загального економічного форуму, співголовами якої є Пітер Сендс (генеральний директор Standard Chartered Bank) і Ратан Тата (голова Tata Group). Він буде проходити по черзі в Індії і Великобританії і готувати рекомендації для двох урядів про те, як збільшити обсяги торгівлі та інвестицій в економіку один одного. Обидві сторони також погодилися розглянути питання про повноваження, склад та структуру відповідних існуючих двосторонніх органів в галузі торгівлі, інвестицій та економічного співробітництва з тим, щоб активізувати спільні зусилля.

Особливий інтерес викликало питання залучення міжнародних та внутрішніх інвестицій в інфраструктуру обох країн протягом наступного десятиліття, і розробки найефективніших шляхів в цій галузі. Було домовлено про створення спільної індійсько-британської групи з питань інфраструктури на чолі з двома урядами і з урахуванням досвіду приватного сектора, який буде сприяти виявленню бар'єрів на шляху інвестицій та можливі рішення цієї проблеми.

Прем'єр-міністри заявили про свою рішучу підтримку укладення широкого торговельного та інвестиційного договору між Індією та Європейським Союзом до кінця 2010 р.

Індія та Великобританія домовилися подвоїти в найближчі п'ять років обсяги двостороннього товарообігу, заявив індійський прем'єр Манмохан Сінгх за підсумками зустрічі з представниками британських ділових кіл. «Торгово-економічні зв'язки є головним двигуном стратегічного партнерства наших країн», – заявив Сінгх. Підтвердженням розвинених економічних зв'язків, за його словами, є обсяги двосторонньої торгівлі, які досягли в минулому році $ 12 млрд. Разом з тим він зазначив, що «ці цифри можуть бути значно більше», підкресливши, що «в найближчі п'ять років ми поставили за мету їх подвоїти» [1].

Індійський прем'єр висловив упевненість, що нинішній візит глави британського уряду в Індію «посилить ділове співробітництво між Нью-Делі і Лондоном». «Велика Британія – один з наших найважливіших торгових партнерів», – додав він. За обсягом інвестицій в республіку серед інших країн світу, за словами Сінгха, вона займає четверте місце. Індійські компанії в свою чергу, розглядають Сполучене Королівство як «вікна в Європу та інші регіони».

Крім того, глава кабінету міністрів Великої Британії закликав Індію до ліквідації деяких торгових бар'єрів, включаючи ті, що існують в банківському секторі та оборонній промисловості. Індія, у свою чергу, підняла питання про імміграційну політику Великобританії по відношенню до індійських громадян, прийняття рішення з якого планується у найближчий час.

Особливу увагу сторони звернули на те, що обом країнам є що почерпнути від співпраці в галузі освіти, науки і досліджень, у зв'язку з чим основний акцент був зроблений на фінансування спільних науково-дослідних програм. Обидва уряди погодилися почати новий етап успішної британсько-індійської ініціативи в галузі освіти. Першим етапом цієї ініціативи стало заснування більше 400 спільних підприємств за участю індійських і британських університетів і шкіл за 2006-2011 рр. Новий етап здійснюватиметься протягом наступних п'яти років, з 2011 по 2015 рр., і як і раніше, обидва уряди сприятимуть цьому.

Обидві сторони привітали ініціативу Департаменту біотехнології (Індія) і благодійного фонду досліджень «Wellcome Trust» (Лондон) зібратися в поточному році для підтримки розробки інноваційних продуктів охорони здоров'я за доступними цінами. Вперше було поставлено питання про допомогу підприємствам з розвитку відновлюваних джерел енергії, особливо для незаможних верств населення [6].

Голови урядів також привітали нові можливості, які відкрилися в галузі цивільної ядерної енергетики після підписання на початку цього року декларації з цивільного ядерного співробітництва. Це створило можливості для широкомасштабного співробітництва в ядерній галузі, в тому числі в ядерній торгівлі та обміні знаннями між науковими установами. Обидві сторони відзначили, що в Індії в червні 2010 р. мали місце спільні навчання армій країн, а в даний час проходять військово-морські двосторонні навчання. Вони висловили надію на спільні повітряні тренування, які відбудуться в Індії в жовтні 2011 р. [2].

У боротьбі з тероризмом було відзначено відмінну співпрацю між делійською і лондонською поліцією у підготовці до Ігор Співдружності – 2010, і висловили надію на безпечне і успішне проведення ігор у жовтні 2011 р.. Вони вирішили продовжувати ці відносини в рамках підготовки до Олімпіади Ігор Співдружності 2012 р. в Лондоні і 2014.  в Глазго.

Підкреслюючи важливість проблем глобальної безпеки, прем'єр-міністри обіцяли докладати максимум зусиль для забезпечення стабільності в Афганістані, який, на їх погляд, може не раз стати джерелом загрози для безпеки регіону та світу. Обидва прем'єр-міністри домовилися про важливість реформування Ради Безпеки ООН з метою отримання місця для Індії [3].

На початку 2011 р. збройним силам Індії запропонували провести спільні навчання з британськими військовослужбовцями, повідомляє The Times [5]. Навчання буде проходити протягом двох місяців влітку 2011 р. У той же період індійські фахівці зможуть отримати доступ до британських наукових розробок у сфері озброєння.

Відзначимо, що в 2011 р. Індія планує придбати 126 винищувачів Eurofighter Typhoon, у розробці яких бере активну участь Великобританія. Якщо рішення індійської сторони про укладення такого контракту виявиться позитивним, то це успішно відіб'ється на економіці Сполученого Королівства.

Індійська сторона вже мала можливість випробувати Eurofighter Typhoon. У 2010 р. в штаті Західна Бенгалія пройшли спільні навчання, в ході яких пілоти з Індії вперше змогли сісти за штурвал цього літака. Примітно, що ці навчання стали першим випадком присутності британських Збройних сил на території країни з кінця 40-х рр. минулого століття. Індійська сторона залишилася задоволена результатами випробувань, але продовжує відчувати сумніви, оскільки Eurofighter Typhoon є найдорожчим з усіх розглянутих варіантів [7].

Таким чином, за останні декілька років британсько-індійські відносини було посилено. Це торкається не лише активізації товарообігу та інвестицій, але й збільшення кількості освітніх програм, спільних наукових розробок, створення об’єднаних підприємств, поширення дипломатичних місій та контактів. Проте дедалі актуальнішими стають договори в області безпеки та оборони, які закріплюють механізми спільної боротьби з тероризмом, непоширенням зброї масового винищення, регулювання питання в ядерній сфері та проведення спільних військових навчань.


Список використаних джерел

1. An Overview of Indo-UK Economic Cooperation [Electronic resource]. — Mode of access : http://fieo.org/view_section.php?lang=0&id=0, 63,75,516. — Title from the screen. 

2.  India, UK sign joint declaration on nuclear co-operation [Electronic resource]. — Mode of access : http://www.thehindubusinessline.com/2010/02/12/stories/2010021252371500.htm. — Title from the screen.

3.  India-UK to deepen anti-terrorism cooperation [Electronic resource]. — Mode of access : http://www.dnaindia.com/india/report_india-uk-to-deepen-anti-terrorism-cooperation_1361716. — Title from the screen.

4. UK-India Education and Research Initiative. — Mode of access : http://www.ukieri.org/. — Title from the screen. 

5.  David Cameron: We must forge a new special relationship – with India [Electronic resource]. — Mode of access : http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2006/sep/05/comment.foreignpolicy. — Title from the screen.

6.   India-UK Joint Press Statement during UK Prime Minister's visit [Electronic resource]. — Mode ofaccess : http://meaindia.nic.in/mystart.php?id=530516210. — Title from the screen.

7.   The New Delhi Declaration: India And United Kingdom: Partnership For A Better And Safer World [Electronic resource]. — Mode of access : http://meaindia.nic.in/mystart.php?id=53052426. — Title from the screen.

Категорія: Зовнішня політика держав світу в умовах глобалізації | Дата: 01.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024