Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика України на сучасному етапі

ТЕРИТОРІАЛЬНА ЦІЛІСНІСТЬ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКО-РУМУНСЬКИХ ВІДНОСИН

УДК 327(477+498)(043)

ТЕРИТОРІАЛЬНА ЦІЛІСНІСТЬ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКО-РУМУНСЬКИХ ВІДНОСИН

Коломійко Г. І.,

студентка ІІ курсу спеціальності: «Міжнародні відносини» Маріупольського державного університету

 

Становлення і розвиток українсько-румунських відносин має важливе значення для зовнішньої політики України. 8 січня 1992 р. Румунія визнала незалежну Україну, а 1 лютого 1992 р. встановила з нею дипломатичні відносини. Важливе місце в становленні українсько-румунських відносин зіграв Договір про відносини добросусідства і співробітництва між Україною та Румунією підписаний 2 червня 1997 р., який заклав правовий аспект розвитку двосторонніх відносин [2].

Одним із спірних питань, які ускладнюють українсько-румунські відносини, стало питання, що стосується делімітації кордонів. За договором від 2 червня 1992 р. сторони підтверджують, як непорушні, існуючі між ними кордони і будуть утримуватися зараз і в майбутньому від будь-яких зазіхань на ці кордони, а також від будь-яких вимог чи дій, спрямованих на завоювання і узурпацію частини або всієї території іншої Договірної Сторони [2].

Першу територіальну суперечку викликав острів Зміїний, який знаходиться в Чорному морі, неподалік від Одеської області. Румунія переконувала, що він має відійти румунській стороні, оскільки Україні перейшов у спадок від СРСР, який колись забрав острів у Румунії за пактом Ріббентропа-Молотова (1939р.) [6].

На румунських картах Зміїний вважається скелею, а Україна стверджує, що це острів. У 2002 р. кабінет Міністрів України затвердив програму господарської діяльності на острові до 2006 р. Розгорівся спір, що стосується континентального шельфу прибережної зони острова, який 3 січня 2009 р. був вирішений на міжнародному суді в Гаазі. У результаті були встановлені морські кордони між державами, а Зміїний визнаний островом [3]. Юридичний нюанс полягав у тому, що острів має право на виняткову економічну зону, у тому числі й на освоєння прилеглого шельфу. Визнання ж Зміїного скелею позбавляло б українців такого права.

Навесні 2009 р. Румунія почала претендувати на острів Майкан розташований на Дунаї. Причиною цього стало те, що кордон між країнами проходить по річці між островами Бабін (Румунія) і Майкан (Україна). За міжнародним правом цей кордон має проходити по фарватеру, якщо немає іншої домовленості сторін. В останні роки русло в цьому місці обміліло, а суди стали обходити Майкан з іншого боку - ближче до українського берега [4]. Румунська сторона зажадала перенести кордон, на що була висунута відмова. Навесні 2010 р. переговори щодо цього питання поновилися. Україна виступає проти перенесення кордону, тому що зміна лінії кордону спричинить за собою втрату Україною острова. За міжнародним правом лінія кордону річки має проходити по фарватеру, але в тих місцях, де є острови, фарватерів, може бути два. І в таких випадках враховується історично сформована приналежність острова. Таким чином, питання з островом Майкан досі не вирішене [1].

Серед вчених існує думка, що справа не в острові. Румунія претендує на глибоководний судноплавний канал, який Україна побудувала п'ять років тому - вихід з Дунаю в Чорне море через гирло Бистре. Перевага глибоководного суднового ходу Дунай - Чорне море полягає в тому, що судна можуть іти по ньому в двосторонньому напрямку в цілодобовому режимі. Останнім часом українським глибоководним судновим ходом стало користуватися все більше суден, тим самим складаючи конкуренцію Сулінському каналу Румунії. Це завдало Румунії відчутного удару, адже головні румунські канали - Георгіївський і Сулінський - втратили, за оцінками експертів, до половини бізнесу і прибутку на пропуску кораблів, а при переміщенні кордону, судновий хід виявиться посередині, тим самим стане загальним [5].

Україна гостро реагує на нові прикордонні претензії Румунії щодо острова Майкан. Суперечка не була винесена на розгляд міжнародного суду, але поступатися добровільно островом Україна не збирається. З приходом в 2010 р. нового уряду в Україну, обидві держави сподіваються на налагодження і потепління відносин.

Таким чином, територіальні претензії Румунії не згасають, тим самим загострюючи без того напружені українсько-румунські відносини. Виклики з боку Румунії ставлять під загрозу і сумніви національні інтереси нашої країни. Для України найважливішим є збереження національних інтересів, територій при цьому, не конфліктуючи, не підтримуючи і не розпалюючи нових сутичок і претензій з боку Румунії.

Україна повинна бути зацікавлена в подальшому повному правовому облаштуванні своїх кордонів, виходячи з власних державних інтересів, і в розвитку стабільних добросусідських відносин зі своїми сусідами, включаючи Румунію.

 

Список використаних джерел

1. Кудрявцев А. Румыния претендует на украинский Майкан [Электронный ресурс]. — Режим доступа :  http://rus.ruvr.ru/2010/07/20/12917773.html. — Название с экрана.

2. Мысли по ситуации вокруг острова Змеиный [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://www.urist.org.ua/forum/?trid=news/1235831260985. — Название с экрана.

3. Пащенко В. Территориальная целостность Украины : внешние вызовы в историческом контексте [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://dialogs.org.ua/project_ua_full.php?m_id=1230. — Название с экрана.

4. Румыния хочет отобрать у Украины остров Майкан [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://censor.net.ua/ru/news/view/118676. — Название с экрана.

5.  Украина готовит Румынии «Дунайский сюрприз» [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://www.bagnet.org/news/summaries/ukraine/2010-12-21/92091. — Название с экрана.

6.  Шаров Е. Что отравляет отношения Киева и Бухареста [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://narodna.pravda.com.ua/politics/49882eaedcf2f. — Название с экрана.

Категорія: Зовнішня політика України на сучасному етапі | Дата: 09.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024