Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика України на сучасному етапі

УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКІ ВІДНОСИНИ ПІСЛЯ ПРИХОДУ ДО ВЛАДИ В. ЯНУКОВИЧА

УДК 327(477:438)"312”(045)

УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКІ ВІДНОСИНИ ПІСЛЯ ПРИХОДУ ДО ВЛАДИ В. ЯНУКОВИЧА

Терлибовка А. М.,

студентка ІІ курсу спеціальності «Міжнародні відносини» Маріупольського державного університету

 

Польські зовнішньополітичні концепції щодо України після приходу до влади В. Януковича зазнали істотних змін. Українсько-польські відносини, незважаючи на складну історичну спадщину, вступають у фазу конструктивного, прагматичного взаємовигідного розвитку. Об'єктивні національні інтереси двох держав у стратегічних питаннях збігаються, тому позбавлені негативних зовнішніх впливів, вони починають виявляти свій чималий потенціал.

Ціль нашого дослідження полягає в тому, щоб визначити значимість та роль співпраці даних двох держав після приходу до влади В. Януковича.

Починаючи з проголошення незалежності України обома державами була укладена розгалужена договірна інфраструктура в першу чергу, завдяки спільним зусиллям президентів Л. Кучми і А. Квасьнєвського. За багато років між країнами були напрацьовані різноманітні схеми регіональних відносин, все це сприяло утворенню об'єктивних передумов для пожвавлення співробітництва. На початку ХХІ ст. через те, що в обох країнах мала відбутися зміна уряду, висловлювалися побоювання, що співпраця двох держав істотно зміниться. Але обрання Л. Качиньського президентом Польщі та В. Ющенка президентом України, та їх кроки направлені на посилення співпраці, засвідчили лише перехід українсько-польських відносин на новий рівень. Якщо раніше вони будувалися на персональних чинниках, за рахунок персональної дружби двох президентів – А. Кваснєвського і Л. Кучми, то після зміни влади вони стали формуватися за рахунок нової ідеології та цінностей політичних еліт [4].

2010 рік знову став переломним моментом у відносинах між даними країнами. Новими главами держав стають: в Україні В. Янукович, у Польщі Б. Комаровський. У обох країнах до влади прийшли прагматики, тому їх співпраця повинна стати більш прагматичною.

Польська сторона заявила про намір і надалі розвивати співробітництво з Україною, але не стільки в рамках двостороннього ексклюзивного стратегічного партнерства, тим більше союзу, скільки в більш широкому контексті східної політики ЄС і Польщі: перш за все, в рамках «Східного партнерства». Політика по відношенню до України буде приблизно в тому ж ряду, що і по відношенню до інших пострадянських держав. У Б. Комаровського склалися непогані відносини з В. Путіним і Д. Мєдвєдєвим, а також з канцлером Німеччини А. Меркель. і Януковичу потрібно спробувати вписатися в цей трикутник Німеччина-Польща-Росія.

В свою чергу В. Янукович заявив, що він не готовий поки обговорювати членство України у ЄС, країна тепер сама обирає темпи та форми євроінтеграції у відповідності зі своїми інтересами. Така заява президента прозвучала на ялтинському саміті «Україна і світ: переосмислення перспектив», яка відбувалась у Криму з 30 вересня – по 3 жовтня 2010 р. Там же Віктор Янукович піддав критиці і умови ЄС для створення зони вільної торгівлі, що є другою метою України на європейському напрямку.

На Ялтинському саміті Б. Комаровський закликав представників ЄС не закривати Україні перспективи, щодо євроінтеграції та пообіцяв усіляку підтримку зі свого боку. Президент Польщі також відмітив, що важливою справою для України є полегшення візового режиму з країнами ЄС. Зокрема, в цьому ж контексті він назвав важливою Угоду про малий прикордонний рух, підписану між Україною та Польщею (28 березня 2008р.), зазначивши, що кількість відмов у видачі польських віз громадянам України дуже незначна. Сама ялтинська зустріч зміцнила довіру до України з боку Польщі та взагалі європейського співтовариства, тому її можна назвати своєрідним комунікаційним майданчиком, де обговорювалися політичні, економічні стратегії розвитку як України, так і Європи. [ 3].

Сьогодні польська сторона заохочує українську до глибоких реформ, які є умовою інтеграції в ЄС і висловлює задоволення тим, що від декларацій, Україна нарешті перейшла до конкретних дій, у тому числі - щодо прийняття законодавства відповідно до стандартів ЄС. А В. Янукович у свою чергу запевняє, що Польща у найближчій перспективі залишиться нашим головним партнером, який сприятиме Україні в її прагненнях до інтеграції в ЄС.

Таким чином, українсько-польські відносини на сьогоднішній день залишаються такими ж теплими та дружніми, як були і в попередні роки. Звичайно після зміни керівництва певні зміни у співпраці цих країн ще відбудуться, але говорити про їх можливі наслідки поки ще рано. Потенціал цих відносин дуже і дуже великий. Тому він буде реалізований, коли Україна, на чолі з В. Януковичем буде проводити більш багатовекторну політику та буде спрямовувати її щоб досягти визнання з боку усього європейського співтовариства.

 

Список використаних джерел

1. Екатерина Бессарабова, Андрей Папуша. В Ялте проходит международный форум: Украина сама будет выбирать темпы и формы евроинтеграции в соответствии со своими интересами [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://1tv.com.ua/ru/news/2010/10/01/1804. — Название с экрана.

2.  Поляки готовы помочь Украине в евроинтеграции [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://atv.odessa.ua/?t=8098. — Название с экрана.

3.  Україна і Польща підписали угоду Про малий прикордонний рух [ интернет ресурс]. – режим доступа: http://www.ukraine-poland.com/u/news/news.php?id=10719

4. Украинско-польские отношения не ухудшатся — Вадим Колесниченко [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://news.online.ua/324146. — Название с экрана.

5.   Украинско-польские отношения при новом президенте [Электронный ресурс]. — Режим доступа :  http://jmuellerglass.com/2010/08/07/ukrainsko-polskie-otnosheniya-pri-novom-prezidente. — Название с экрана.

6.  Украина-Польша: Отношения остаются прежними [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://ubr.ua/ukraine-and-world/power/ukraina-polsha-otnosheniia-ostautsia-prejnimi-61888. — Название с экрана.

Категорія: Зовнішня політика України на сучасному етапі | Дата: 11.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024