Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика України на сучасному етапі

ВІДНОСИНИ УКРАЇНИ ТА ІЗРАЇЛЮ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

УДК 327 (477+569.4) (045)

ВІДНОСИНИ УКРАЇНИ ТА ІЗРАЇЛЮ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

Пашко А.В.,

студентка ІІ курсу спеціальності «Міжнародні відносини» Маріупольського державного університету

 

В інформаційному світовому полі міститься дуже багато негативу про державу Ізраїль. Я приїздила декілька разів в цю країну і була вражена, як пустелю та малярійні болота можна було перетворити в країну-оазис. Але це тільки красива видима сторона. Мене зацікавило інше… Майже півмільйона наших співвітчизників проживають в цій країні, а в Україні знаходиться одна з найбільших єврейських громад. І виходить багато що об’єднує наші два народи. Але сучасна система міжнародних відносин – це не тільки взаємозв’язок між 2-3 країнами, це зв’язок між всіма членами політичного суспільства світу. Нажаль, сьогодні так мало країн неохоплених якимись катаклізмами, конфліктами, етнічними та міжнаціональними суперечками, тому мирне врегулювання конфліктів відіграє чи не головну роль у цій системі. На основі історичного минулого Україна і Ізраїль як раз приклад протистояння та суперечностей, що потребують вирішення в сучасному світі.

Головне, що загострює відносини між цими країнами – історично важливе питання визнання Голодомору та Голокосту геноцидом відповідно української та єврейської націй. Геноцид – це жахливе явище повного чи часткового знищення етнічної, релігійної чи національної групи людей, спричинення шкоди здоров’ю, насильне переселення, створення нелюдських умов житя. В світовій історії ми зустрічаємо багато таких прикладів. І все це буде виникати і продовжуватись до тих пір, доки геноцид не буде названо його дійсним ім’ям – міжнародний злочин проти людства.

У відносинах Ізраїлю та України слід визнати факт небажання єврейського народу визнати геноцидом Голодомор (1932-1933 рр.) в Україні. Звичайно, це не додає тепла у взаємовідносини та співпрацю держав, але до кризових явищ це не призводить [3].

Навпаки, останнім часом відбувається помітне зближення народів у питаннях досліджень історичного минулого країн, засудження таких явищ, як антисемітизм, расова та національна нетерпимість, сприяння зміцненню міжнародного світу, безпеки і стабільності.

Тема українсько-єврейських стосунків достатньо не проста. Явище так званого «золотого спокою» непокоїть євреїв України с покоління в покоління ще з 30-40-х років XVII ст., яке закінчилось спалахом відкритого антисемітизму.

Посилення антисемітизму в сучасній Україні припадає на 2002-2005 рр., коли євреї зазнали тяжких фізичних утисків. Але ці загострення антиєврейських настроїв в Україні носять, в основному, політичний характер. І взагалі, за останнє десятиліття соціальна дистанція між євреями та неєвреями не набагато, але скоротилася. Євреї в Україні навіть бажаніші, ніж зарубіжні українці.

Сьогодні Україна та Ізраїль висловлюють загальну зацікавленість в мирному врегулюванні ситуації на Близькому Сході в атмосфері довіри і взаєморозуміння, а також Україна підтвердила свою згоду з резолюціями Генеральної Асамблеї і Ради Безпеки ООН в питаннях необхідності становлення в регіоні справедливого і тривалого миру [2].

Не погані, хоч і недостатні тенденції торгово-економічного розвитку українсько-ізраїльських відносин. Особливістю цих відносин з моменту їх зародження (с поч. 90-х рр.) є їх практично стихійний розвиток за рахунок середнього та великого приватного капіталу при зовсім мінімальній участі державних структур з обох боків. Довгий час недостатніми темпами удосконалювалася двобічна договірна база. Достатньо ілюстративним є той факт, що торгово-економічна місія при ізраїльському посольстві в Україні була створена лише у 2008 році. Останні роки характеризуються посиленням взаємних ділових інтересів в тому числі і на державному рівні. Активізувалась діяльність двосторонніх органів, таких як міжурядова українсько-ізраїльська комісія з питань торгової та економічної співпраці, робоча група з питань співпраці в підготовці з чемпіонату Євро-2012, робоча група з питань співпраці в авіаційній сфері, україно-ізраїльський Комітет з питань науково-технічного співробітництва.

На даний час уже діє більш 30-ти двосторонніх угод та договорів охоплюючих основні напрямки економічних взаємодій.

Найбільшим успіхом для обох сторін є підписання 21-22 липня 2010 року угоди про відміну віз для громадян України та Ізраїлю, і яка вступила в дію з 9 лютого 2011 року.

З розвитком туристичного напрямку тісно пов’язаний авіаційний бізнес. Авіакомпанії «АєроСвіт», «ДонбасАєро», «Ель-Аль» вже з початку зими 2010 року запланували здійснювати між Україною та Ізраїлем до 16 рейсів в тиждень. Тільки в 2009 році в Україні побувало 40 тис. ізраїльських туристів, а Ізраїль відвідало 73 тис. українців. Після відміни візового режиму за припущенням міністра туризму Ізраїлю Стаса Місежнікова кількість туристів із України в Ізраїль може збільшитись мінімум в троє [4].

Зміцнюються і культурні зв'язки між країнами, проводяться різноманітні акції, виставки, концерти, які організовують громадські організації України та посольство України в Ізраїлі.

Для оцінки сьогоднішньої ситуації і перспективи її розвитку корисно розглянути структуру і динаміку двобічних економічних зв’язків. Протягом тривалого періоду Україна розглядалася як зручний постачальник дешевої сільськогосподарської, металургійної, хімічної сировини і полуфабрикатів. В Ізраїль з України прямими і обхідними шляхами імпортувалася пшениця, кукурудза, фуражне зерно, борошно, арматура, металопрофіль та інші вироби з чорних металів, заготовки з кольорових металів, продукція хімічної промисловості, необроблені алмази, горілка.

Ізраїль експортує в Україну продукцію сільського господарства (цитрусові та ін. фрукти, ранні овочі, квіти, насіння, соки), ліки, медичне обладнання, обладнання і технології для сільського господарства, технології та системи безпеки, продукцію хімічної промисловості, косметику, побутову техніку. За обсягом товарообігу з Ізраїлем, Україна в списку з 13 пострадянських держав традиційно займала 2 місце після Росії, зараз перемістилася на 4 місце поступаючись Казахстану й Азербайджану, які збільшили поставки в Ізраїль нафти і нафтопродуктів.

Підводячи підсумки цього короткого огляду, можна погодитися із загальними оцінками і прогнозами як українських, так і ізраїльських фахівців:

Основними перспективними напрямками ділового співробітництва для наших країн в короткостроковій перспективі (на найближчі 3-5 років) є участь ізраїльських фірм в модернізації об'єктів сільського господарства, сучасних підприємств зі зберігання і переробки продуктів харчування, туризм, кооперація наукових і навчальних закладів, розробка програмних продуктів та телекомунікації, зв'язок, співробітництво лікувальних установ, реабілітаційних та діагностичних центрів, співпраця зі створення в Україні сучасної системи страхової медицини, формування сучасних логістичних мереж.

Значну фінансову та інтелектуальну віддачу в більш віддаленій перспективі (5-7 років) може принести співпраця у сфері промисловості і високих технологій (приладобудування, авіація та космічні програми, суднобудування, геологорозвідка, енергозбереження, матеріали з новими властивостями, біотехнології тощо), текстильна промисловість, інші види кооперації у сфері індустріальних науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, спільне освоєння ринків третіх країн.

Для успішного рівноправного і взаємовигідного співробітництва Україні та Ізраїлю необхідно здійснити велику роботу: привести у відповідність з конкретними потребами спільну законодавчу базу, перевести співпрацю на новий рівень довіри, фінансового та правового супроводу, створити нові спільні державні та громадські інститути [4].

Звичайно, відносини України та Ізраїлю розвивалися б більш інтенсивно, якби Ізраїль врегулював відносини з Палестиною і Сирією.

Варто сказати, що проблеми у відносинах України та Ізраїлю звісно є, однак країни активно намагаються не припиняти свої відносини та подолати кризові явища. Україні на шляху до євроінтеграції без сумнівів важливо брати участь у економічних програмах ЄС, бути учасницею акцій та конференцій ООН, просто розширювати кордони своєї міжнародної діяльності, тож двостороння співпраця з Ізраїлем виступає важливим чинником всіх названих процесів. Перспективи даних відносин для нашої держави є зрозумілими, ось чому на сьогодні так багато вчених та політологів приділяють увагу взаємодії українського та єврейського етносів в умовах існуючої системи міжнародних відносин.

 

Список використаних джерел

1.  Бадрак В. Україна — Ізраїль: передумови прориву / В. Бадрак [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://www.jewukr.org/observer/eo2003/page_show_ru.php?id=1191. — Назва з екрану.

2.  Взаємовідносини Україна-Израїль [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://www.7kanal.com/news.php3?id=269107. — Назва з екрану.

3.  Майборода О. Українці і єврєї: теоретично дружба, практично з підтекстом / О. Майборода [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://www.jewukr.org/observer/jo11_30/p1101_r.html. — Назва з екрану.

4.  Павлов А. О состоянии торгово-экономических отношений между Украиной и Израилем / А. Павлов [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://blog.exclusive-ukraine.com.ua/2011/01/26/2828.html. — Назва з екрану.

Категорія: Зовнішня політика України на сучасному етапі | Дата: 04.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024