Історичний факультет МДУ   Вхід для зареєстрованих учасників





Найбільш обговорювані доповіді

[21.02.2011]
ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
[02.03.2011]
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПАТРІОТИЗМ ДОНБАСУ НА ПРОТИВАГУ УКРАЇНСЬКОМУ НАЦІОНАЛІЗМУ (НА ОСНОВІ МАТЕРІАЛІВ ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ)
[26.02.2011]
МИРОТВОРЧІСТЬ В СУЧАСНИХ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ
[25.02.2011]
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СУПЕРНИЦТВО ІРАНУ І США В БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ В КОНТЕКСТІ ПРОБЛЕМИ ІРАНСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ПРОГРАМИ
[05.03.2011]
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА СКЛАДОВА ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ФРН
» Статті » Зовнішня політика держав світу в умовах глобалізації

ЕКОНОМІЧНА СПІВПРАЦЯ РОСІЇ ТА МОЛДОВИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

УДК 327.51:339.9(043)

 

ЕКОНОМІЧНА СПІВПРАЦЯ РОСІЇ ТА МОЛДОВИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

 

Томашук В.В.,

студентка ОКР «Бакалавр» спеціальності «Міжнародні відносини» Маріупольського державного університету

 

Молдавсько-російське співробітництво в торгівельно-економічній сфері характеризується багатовекторністю і динамізмом, є підтвердженням відданості курсу стратегічного партнерства, за яким розвиваються відносини між обома державами. 

Міцна правова основа взаємодії налічує більше 180-ти двосторонніх документів, з яких близько 50 у сфері економічного співробітництва. Безумовною запорукою вирішення поточних та перспективних питань молдавсько-російського співробітництва є стабільний діалог, перш за все на рівні вищого політичного керівництва країни. З початку 2009 року відбулися неодноразові зустрічі наших президентів, прем'єр-міністрів, голів парламентів, міністрів економіки та закордонних справ [1]. Взаємодія в економічній області розвивається відповідно до Програми економічного співробітництва Республіки Молдова і Російської Федерації на 2009-2020 роки, підписаної 14 листопада 2008 року, регулюється положеннями пакета документів, що становлять договірно-правову базу двосторонніх відносин, і направлено на більш ефективне використання наявного в обох країнах потенціалу для співпраці. Динамічному розвитку взаємовигідних зв'язків між господарюючими суб'єктами сприяють діючі між Молдовою і Росією режим вільної торгівлі, взаємний захист інвестицій, виробнича кооперація підприємств різних галузей промисловості, співробітництво у гуманітарній сфері, міжвідомча взаємодія та інші фактори [2].

Важливим механізмом, що сприяє поглибленню двосторонніх економічних відносин є Міжурядова Комісія з економічного співробітництва між Республікою Молдова і Російською Федерацією. Ефективній роботі цієї Комісії за останні 2 роки сприяло вирішення ключових поточних і перспективних проблем молдавсько-російської співпраці в різних сферах [3].

Таким чином, в останні роки активізувався двосторонній діалог між Молдовою і Росією в різних областях, вирішені питання експорту на російський ринок виноробної продукції, м'яса та м'ясних виробів, а також продукції рослинного походження. У цьому зв'язку, посилена робота по просуванню молдавської продукції та послуг на російський ринок. У контексті розвитку регіонального співробітництва, яке є пріоритетним для Росії, Молдова бере участь у форумах, презентаціях, виставках і ярмарках суб'єктів федерації. Це такі регіони як Ялта, Курськ, Санкт-Петербург, Алтайський край, Брянськ, Свердловськ, Перм, Краснодарський край та ін. Російська бізнес-еліта традиційно бере участь у Міжнародному Інвестиційному Форумі і Національному святі вина, які проводяться щорічно в жовтні місяці в столиці та районних центрах Молдови [4].

Динаміка взаємовідносин розвивається по висхідній. За підсумками 2009 року, згідно з даними Федеральної митної служби Росії, обсяг зовнішньої торгівлі склав 1 млрд. 797 млн. доларів, що на 32,1% більше показників 2008 року [5]. Таким чином, Росія є одним з основних торговельно-економічних партнерів Молдови і займає 17,3% у загальному обсязі товарообігу, поступаючись першістю з експорту Румунії, по імпорту - Україні. У товарній структурі торгових взаємин представлені в основному паливно-мінеральні ресурси і нафтопродукти, виноробна і плодоовочева продукція, килими та килимові покриття, текстильна і швейна продукція, виробів із пластмас та скла, взуття, електричні прилади, металеві вироби та інструменти, тютюнові вироби, фармацевтична продукція та ін [6].

Збільшуються обсяги експорту молдавської виноробної продукції. За підсумками 2009 року Молдова з 11% у загальному обсязі імпорту виноробної продукції в Росії, посіла 3 місце за Болгарією і Францією. На сьогодні 46 молдавських виноробних підприємств отримали дозвіл Росспоживнагляду поставляти свою продукцію до Росії і близько 35 з цих компаній уже активно працюють на російському ринку. За станом на 18 травня ц.р. за даними Росспоживнагляду на територію Російської Федерації завезено 3,85 млн. дал. вина, 0,49 млн. дал. коньяку і 0,02 млн. дал. виноматеріалів [7].

У липні поточного року досягнута домовленість про розширення списку молдавських підприємств, асортименту, що поставляється алкогольної продукції на російський ринок, а також географії регіонального експорту, таким чином молдавським компаніям надається можливість експорту алкогольної продукції додатково через митні термінали Брянська, Санкт-Петербурга і Калуги, з перспективою збільшення надалі кількості митних пунктів. Також передбачається збільшення обсягу експорту виноматеріалу, розширення асортименту продукції, що експортується і списку підприємств Молдови з правом експорту виноробної продукції на російський ринок [8].

У зв'язку з відновленням експорту молдавської виноробної продукції на російський ринок останні роки активізована робота по відкриттю представництв (дистриб'юторів) молдавських компаній в Росії, які налічують в даний час близько 15 у виноробній, консервній, хлібопеченні, текстильної, взуттєвої та інших галузях економіки. Розглядаються варіанти відкриття торгових домів Молдови в Москві, а також в деяких регіонах Росії. Росія також проявляє інтерес до розширення багатопланового співробітництва з Молдовою, готова збільшити обсяг інвестицій в економіку республіки, а також розширити торгівельно-економічні відносини. На початку 2009 року було відкрито Торговельне представництво Російської Федерації в Республіці Молдові.

Іншим важливим показником стану двосторонніх відносин в економічній сфері є молдавсько-російське інвестиційне співробітництво. Обсяг накопичених російських інвестицій в економіку Республіки Молдова перевищує 170 млн. дол США. У більш ніж 300 діючих на території Молдови спільних підприємств повністю або частково бере участь російський капітал. Найбільш привабливими для російських інвесторів є такі провідні галузі Молдови як виноградарство і виноробство, харчова промисловість, машинобудування та приладобудування, енергетика, транспорт та інші [9].

Регіональному співробітництву надається сьогодні особливого значення. Велика увага приділяється створенню умов для налагодження та розвитку всебічного співробітництва Республіки Молдова безпосередньо з регіонами Російської Федерації. У цих цілях розроблений і реалізується комплекс заходів зі створення нормативно-правової бази та розвитку молдавсько-російських міжрегіональних зв'язків. Між Республікою Молдова та провідними регіонами Російської Федерації підписано більше 30 Угод і конкретних програм співробітництва в торговельно-економічній, науково-технічній та інших сферах реальної економіки, розширюється співпраця між адміністративно-територіальними утвореннями двох країн. На сьогодні торговельно-економічними партнерами Республіки Молдова є 73 регіону Росії, основними з яких є м. Москва і Московська область, Білгород, Санкт-Петербург, Ростов, Брянськ, Тула, Оренбург, Волгоград, Краснодар та ін.

Одним з основних факторів взаємодії в умовах світової економічної кризи є підтримка російським керівництвом зусиль Республіки Молдова щодо збереження фінансової стабільності, вираженої в наданні довгострокового кредиту в 500 млн. доларів США, а також, виділення гранту для закупівлі 50 тис. тонн мазуту і інших фінансових підтримка молдавських економічних проектів [10].

Республіка Молдова активно використовує можливості багатосторонньої взаємодії в рамках СНД для розвитку двостороннього співробітництва з Російською Федерацією. Ця співпраця молдавських і російських підприємств різних галузей промисловості з використанням переваг що діє в рамках СНД механізму виробничої кооперації, а також взаємодія Молдови та Росії в рамках Співдружності, як держави-учасниці СНД, в конкретних міждержавних програмах в різних сферах. Республіка Молдова, також активно взаємодіє з Російською Федерацією у вирішенні таких важливих для всього Співдружності проблем як подолання фінансово-економічної кризи, створення транспортного та енергетичного простору і в інших сферах, для більш ефективного використання на благо кожної держави і Співдружності в цілому того величезного потенціалу співробітництва , що є в розпорядженні СНД. Ці питання і стали головними для обговорення у рамках 42 засідання Економічної ради СНД, яке відбулося 19 червня 2009 року в Молдові - країні, що головує в СНД, а також на Саміті Глав Держав СНД, який пройшов в Кишиневі 7-8 жовтня 2009 року.

Слід зазначити, що в активізації молдавсько-російської співпраці та досягненні позитивних показників свій внесок вносить і Посольство Республіки Молдова в Російській Федерації, яке спільно з органами державної влади Республіки Молдова і у взаємодії з владою і діловими колами країни перебування, активізувало роботу з просування молдавської продукції на російському ринку, роблячи при цьому цілий ряд заходів щодо сприяння розширенню і поглибленню взаємовигідної молдавсько-російського економічного співробітництва в різних сферах для розвитку ділових контактів: надання допомоги молдавським компаніям в їх участі в що проводяться в Росії виставках і ярмарках, спеціалізованих конференціях, семінарах та інших заходах [10].

Економічна співпраця між державами продовжує бути інтенсивною, що обумовлено низкою факторів. По-перше спільне радянське минуле обумовлює наявність тісних господарських зв’язків. По-друге, як молдавські виробники зустрічають значні ускладнення в процесі реалізації власної продукції на європейському ринку, що пов’язано як з станом її якості, так і обмежувальними заходами з боку країн ЄС. Це, в свою чергу, створює сприятливі умови для торгівлі Молдови в рамках СНД, насамперед, з Росією. Також Російська Федерація робить великі інвестиції в Молдові. Тому можемо прогнозувати подальше збереження обсягів економічної співпраці між державами.

 

Список використаних джерел

1. Андриевский В. Концептуальные вопросы внешней политики Республики Молдова / В. Андриевский. — Режим доступу : http://ava.md/01-politika/0150-konceptualnie-voprosi-vneshnei-politiki-respubliki-moldova.html.

2.  Внешняя политика Молдовы и перспективы российско-молдавских отношений [Електронний ресурс] / Модератор Д. Тренин. — Режим доступу : http://carnegieendowment.org/files/transcript_Moldova_trenin.pdf.

3.  РФ намерена кардинально менять политику на постсоветском пространстве. — Режим доступу : http://www.globalaffairs.ru/articles/4521.html.

4.      Смирнов П. С. Вопросы торговой политики / П. С. Смирнов. — М. : Вече, 2001 — 388 с.

5.  Тарлев В. «Дружба и стратегические связи с Россией - важнейший приоритет Молдовы» / В. Тарлев. — Режим доступу : http://ava.md/01-politika/02133-vasilii-tarlev-druzhba-i-strategicheskie-svyazi-s-rossiei----vazhneishii--prioritet-moldovi.html.

6. Торгово-экономическое сотрудничество Республики Молдова с Российской Федерацией. — Режим доступу : http://www.moldembassy.ru/economic-relations-ru/.

7. Impediments to Moldovan wine exports to Russia removed - agriculture minister. — Режим доступу : http://www.moldova.md/en/newslst/1211/1/3392/.

8.   Foreign Relations. — Режим доступу : http://www.moldova.md/en/relatile/.

9.  Доронин В. Молдавско - Российские отношения: от благостных иллюзий к реалиям жизни [Електронний ресурс] / В. Доронин. — Режим доступу : http://ava.md/06-sng/0171-moldavsko---rossiiskie-otnosheniya-ot-blagostnih-illqzii-k-realiyam-zhizni.html

10.  Внешняя торговля РФ. — Режим доступу : http://www.rusimpex.ru/.

Категорія: Зовнішня політика держав світу в умовах глобалізації | Дата: 01.03.2011
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Istfak-MDU © 2008-2024